برای کنکور ارشد و دکتری کدام کتاب و کدام کلاس مناسب است؟

0 1,513

برای انتخاب بهترین کتاب و کلاس با مشاور کنکور خود مشورت کنید

با افراد زیادی ملاقات داشتم که سال ها از عمر خود را از دست داده می دیدند آن هم به یک دلیل، اشتباه در انتخاب مسیر خود برای رسیدن به قله موفقیت در کنکور.

آنها وقتی مسیر درست را پیدا کردند بیان می‌کرنند که اگر همان سال اول هم این مسیر را پیدا کرده بودیم می توانستیم به همین موفقیت ولی خیلی زودتر دست پیدا کنیم.

همین موضوع باعث شد تصمیم بگیرم این مطلب را برای شما عزیزان بنویسم تا با صرف چند دقیقه وقت ابزاری را در اختیارتان قرار دهم تا بتوانید در زمینه آموزش خود و عزیزانتان بهترین تصمیم را بگیرید ابزاری که به شما کمک می کند بدون صرف هزینه و زمان زیاد انتخاب بهتری داشته باشید.

 

زندگی ما حاصل انتخاب‌های ما است.

وین دایر

اگر در درسی قصد شرکت کردن در کلاس رو دارید خیلی هم خوب است ولی باید این رو بدونید که قرار نیست تبلیغات موسسات مطالب رو به شما بیاموزد پس خارج از هیاهوی تبلیغاتی که بعضی از آنها نمونه‌های بی بدیلی از واژه دروغ شاخ دار هستند با تفکر و منطق به دنبال بهترین استاد برای آن درس بگردید.

مواردی که باید در انتخاب استاد یک درس می توان مد نظر داشت

نمونه تدریس

نمونه‌هایی از فیلم تدریس همه‌ی استادان خبره را می‌شود در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آن‌ها پیدا کرد.

خیالتان راحت باشد غالبا این فیلم ها با مدت زمانی حدود یک ساعت با اجازه و رضایت استاد برای آشنایی شما با آنها و یا حتی برای آموزش قسمتی دشوار در اختیار شما قرار گرفته است.

دیدن فیلم تدریس اساتید مهمترین گام در انتخاب

باید در انتخاب اساتیدی که فیلم های آموزشی انها از چند دقیقه تجاوز نمی‌کند دقت بیشتری کرد احتمالا آنها برای این چند دقیقه زمان زیای گذاشته اند و کیفیت کلاس چند ساعته آنها کاملا متفاوت خواهد بود.

اساتیدی که ادعا می کنند از روی کلاس استاد یا اساتید دیگری تدریس می کنند رو کاملا کنار بگذارید، جنس فیک هیچ گاه مانند اصل نخواهد بود.

درجه استادی چیزی نیست که به این راحتی بتوان به آن دست یافت اولین گام در این مسیر طولانی تسلط کامل بر درس مورد نظر است اگر استادی خود بر درسی تسلط ندارد نمی توان نام استاد بر او گذاشت.

اگر استادی از روی جزوه می خواند و شما یادداشت می کنید او تنها استاد املا شماست استاد باید خود بر مطالب مسلط باشد و این تازه اولین قدم در استاد شدن است.

همچنین اگر استادی خود بر جزوه اش که سال ها آن را تدریس کرده مسلط نیست و هنوز از روی آن می خواند نشان از عدم انسجام و غیر قابل فهم بودن جزوه است زیرا اگر کسی می توانست بر آن جزوه مسلط شود خود او اولین نفر بود. در انتخاب این افراد بسیار دقت کنید زیرا احتمالا کمکی به شما نخواهند کرد.

نظر کسانی که با این استاد کلاس داشته اند

بررسی این آیتم هم نیاز به دقت زیادی دارد.

آیا فردی که از استاد خاصی تعریف می کند از این تعریف نفعی هم میبرد؟

برای مشخص شدن این موضوع نظر چندین نفر رو در نظر بگیرید و همچنین احتمالا افرادی که چند سال پیش با استاد مورد نظر کلاس داشته اند نفعی از تعریف نمی برند.

از همه مهم تر آیا کسی که خود فلان استاد رو انتخاب کرده و ابراز رضایت می کند نتیجه ی چشم گیری در کنکور بدست آورده است؟

گاها بعضی خود در کنکور بدترین نتیجه ها گرفته اند و به شما اسرار می کنند بخاطر منافع شخصی که شاید شما از آن بی خبر باشید راه آنها را بروید شاید هم واقعا حس می کنند کلاس مورد نظر مفید بوده و خود آنها به علت کوتاهی هایی به نتیجه ی مورد نظر نرسیده اند ولی در هر صورت این افراد گزینه های مناسبی برای راهنمایی گرفتن نیستند.

گاهی یک فرد بیان می کند که فلان استاد، استاد خیلی خوبی هست ولی من با وجود تلاش نتیجه نگرفتم ولی تقصیر خودم بوده. این مطلب بسیار تعجب آور خواهد بود. اکثرا در کلاس این افراد آموزش دیده اند که اگر نتیجه نگرفتید مشکل از خودتان هست. رسالت استاد بیان مطالب به صورت ساده و قابل فهم و کاربردی است اگر استاد صرفا با بیان مطلب انتظار دارد دانشجو خود مطلب را بفهمد و بتواند از آن استفاده کند رسالت خود را به جا نیاورده و گزینه مناسبی برای انتخاب نخواهد بود.

اگر فردی دلسوز استادی را به شما معرفی می کند که خود قبلا با او کلاس داشته تصمیم گیری برای شما راحت خواهد بود.

شهرت استاد

اگر یک استاد از شهرت خوبی برخوردار است پس احتمالا (نه قطعا) انتخاب او نیز عاقلانه خواهد بود.

اگر در موسسه ای به شما می گویند که فلان استاد فقط شهرت دارد و استاد ما بهتر است باید در انتخاب چنین موسسه ای کمی تامل کرد.

ادعاهای اساتید

نیاز نیست استادی به شما بگوید با تدریس او به فلان درصد خواهید رسید و این ادعاها مبنای خوبی برای تصمیم گیری نیستند چرا که میان حرف تا عمل فاصله بسیار است.

 

مشک آن است که خود ببوید نه انکه عطار بگوید

اگر با وجود مطالب فوق  هنوز نمی توانید در مورد او فردی تصمیم بگیرید به نکته ی کلیدی زیر توجه داشته باشید:

نکته کلیدی این است که آن استاد به صورت مفهومی تدریس می کرد یا سعی در ارائه ی نکات کلیدی و طلائی و هر اسم دلنواز دیگری که بر روی آن گذاشته است داشته و به شما وعده داده با حفظ کردن این مطالب درصد بالایی کسب خواهید کرد آنچه که این موسسات یا افراد به شما وعده می دهند سرابی بیش نیست.

نکات طلایی در انتخاب کتاب چیست؟

در انتخاب کتاب چه منبع باشد چه کمک آموزشی باید چند مورد را مد نظر داشت:

سلیس و روان و قابل فهم بودن کتاب

هنر نویسنده روان و قابل فهم کردن مطالب سخت است. اگر کتابی روان و قابل فهم در دست دارید که مطالب به صورت منسجم در آن قرار دارد به شما تبریک می گویم اکثر رقیبان شما از داشتن چنین کتابی محروم اند.

جامع بودن

روان بودن نباید با  حذف مطالب اصلی و غیر قابل فهم منابع حاصل شود این فقط پاک کردن صورت مسله است ملف باید با هنر و تسلط خود همه مطالب مهم را به صورت روان بیان کند .

گول درصد پوشش دهی را نخورید

درصد پوشش دهی یعنی جواب چند درصد سوالات سال گذشته در جزوه سال گذشته بوده.

اینکه جزوه توانسته باشد پوشش دهی خوبی داشته باشد خیلی هم خوب است ولی نباید به عوان تنها ملاک به آن نگریست.

جدای از آنکه چقدر ادعای یک مجموعه می تواند صادقانه باشد باید دید با خواندن ان کتاب به چه درصدی می توان رسید نه این که جواب چند سوال در جزوه بوده است.

بگذارید مطلب را برای شما بهتر باز کنم:

اگر تمام نکات مهم کتاب های منبع را در یک کتاب کپی پیست کنیم احتمالا پوشش دهی بسیار بالا خواهد بود ولی آیا مطالب پراکنده از کتاب های منبع مختلف با ادبیات ها و ترجمه های مختلف قابل فهم خواهد بود؟ آیا با خواندن این کتاب می توان به درصد قابل قبولی رسید؟

قابل فهم و روان و منسجم بودن یک کتاب بسیار با اهمیت است هر کسی می توان مطالب مهم را کنار هم بچیند ولی تالیف کتابی قابل فهم نیاز مند هنر و تلاشی بی دریغ است.

مطالعه جزوات

کتاب یا جزوه ای که تمام مطالب آن کپی شده از کتابی دیگر است ارزش خواندن ندارد. زیرا نویسنده نه بر مطلب مسلط بوده و نه تلاش خود را برای قابل فهم کردن مطلب کرده است.

فردی که نمی تواند خود مطلبی را بیان کند در چیدن مطالب به صورت منطقی در کنار هم دچار مشکل خواهد شد و متن کتاب انسجام لازم را نخواهد داشت.

نمودار u معکوس

بین حجم مطلبی که می خوانید و درصدی که کسب می کنید رابطه غیر خطی به شکل نمودار u معکوس وجود دارد.

در ابتدا هر چه مطلب بیشتر شود درصد کسب شده هم بیشتر خواهد شد ولی از یک جایی به بعد هر چه حجم مطالب بیشتر شود درصد شما پایین خواهد آمد.

جای تعجب هم ندارد با توجه به محدودیت زمان از یک جایی به بعد زیاد شدن حجم مطلب به معنی کیفیت مطالعه پایین تر خواهد بود که منجر به عدم تسلط شما روی مطالب شده و درصد شما کمتر می شود.

روان بودن کتاب باز هم اینجا تاثیرش را نشان میدهد هر چه کتاب سلیس و روان و قابل فهم باشد هم سرعت مطالعه شما بیشتر خواهد بود و هم کیفیت مطالعه شما به همین دلیل نقطه اوج نمودار u معکوس به سمت جلو و بالا خواهد رفت یعنی می توانید حجم بیشتری را با کیفیت بالا مطالعه نمایید.

نمودار معکوس u - برای کنکور ارشد و دکتری کدام کتاب و کدام کلاس مناسب است؟

نویسنده کتاب

اساتید خوب کتاب های خوبی می نویسند و کتاب های خوب را اساتید خوب نوشته اند.

اگر استاد ماهری را پیدا کرده اید حتما او کتاب یا جزوه خوبی هم دارد پس کار شما در پیدا کردن کتاب راحت شده.

همچنین اگر کتاب خوبی در دست دارید پیدا کردن استاد خوب برای شما کار راحتی است فقط لازم است به نام نویسنده کتاب روی جلد مراجعه کنید.

Leave A Reply

Your email address will not be published.